Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Az Bulutlu

Doğru Okul Çantası Nasıl Seçilir?

17.08.2022
A+
A-
Doğru Okul Çantası Nasıl Seçilir?
Tanıtım Yazısı

Okulların açılmasına az bir vakit kaldı, artık yaz tatilinin sonuna geldik ve ülkenin dört bir yanındaki ebeveynleri okul alışverişi telaşı sarmış durumda. Okul alışverişi yaparken neleri öncelikli alacaklar, okul çantası nasıl olmalı, popüler markaların çantaları sanıldığı kadar kaliteli mi… Tüm bunlar ebeveynlerin akıllarındaki sorulardan yalnızca birkaç tanesi. Peki doğru okul çantası seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda okul çantası seçerken dikkat etmemiz gereken noktalardan bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Tüm bu kaos ve heyecan arasında, tüm ebeveynlerin, çocuklarının sırt çantalarının ne kadar ağır olduğundan yakındıklarını gözlemleyebilirsiniz. Okullarda hemen hemen her çocuk çok ağır sırt çantası taşıyor. Ve bu durum hem veliler hem de öğrenciler için büyük sıkıntılar yaratıyor. Peki öğrencimizi yormayacak, okula gidiş gelişte sorun yaratmayacak sırt çantasını nasıl seçebiliriz?

Genellikle çocukların okul çantalarında vücut ağırlıklarının %10’undan fazlasını taşımamaları önerilir. Ağır bir yük (doldurulmuş bir sırt çantası gibi) omuzlara yanlış yerleştirildiğinde, ağırlığın kuvveti çocuğu geriye doğru çekebilir. Bunu telafi etmek için öğrenci kalçalarından öne doğru eğilebilir veya sırtını kavis yapabilir, bu da omurganın doğal olmayan bir şekilde sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenle çantamızın markası, özellikleri ne olursa olsun çocuğumuzun ağırlığının yüzde 10’unu aşmayacak şekilde kitap, defter gibi malzemeleri koymamız oldukça önemli.

Omurga 12-14 yaş arası çocuklarda kritik bir gelişim aşamasında olduğundan, ortaokullardaki öğrenciler için okul çantası seçimi yaparken ekstra dikkatli olmakta fayda var. Piyasa incelemesi yapıldığında bu yaş grubuna yönelik birçok çanta çeşidinin bulunduğunu görebiliriz. Örneğin, Vans sırt çantası bu ya grubundaki öğrenciler arasında oldukça popüler. Gerek hafif yapısı gerek şık tasarımları olsun Vans sırt çantası okul alışverişi yaparken bakmanız gereken bir seçenek. Ayrıca tasarımları genellikle iki cinsiyete de hitap ediyor. Bu nedenle Vans sırt çantası bakmanız gereken güzel bir seçenek.

Bununla birlikte, endişeli ebeveynler, diğer çanta türleriyle karşılaştırıldığında, potansiyel sorunlara rağmen, tek omuzda (genellikle ince, dolgusuz bir kayışla) taşınan moda çantaların aksine, güvenirliliği kanıtlanmış okul çantalarının genellikle çocuklar için en iyi seçim olduğunu hatırlamalıdır. Doğru kullanıldığında vücudun en güçlü kasları olan sırt ve karın kasları, çantaların ağırlığını destekler. Çok ağır değilse ve doğru kullanılırsa ağırlık vücuda eşit olarak dağıtılır. Bu nedenle çanta seçiminde çantanın gereken kontrollerden geçmiş olması ebeveynler için son derece önem arz etmektedir.

Ebeveynlerin rolü:

Kötü duruş, özellikle büyüyen çocuklarda büyük bir sorundur. Ne yazık ki, çocuklarımıza iyi duruş alışkanlıkları kazandırmak, belli bir miktar söylenmeyi de beraberinde getiriyor, böylece çocuklarımız sırt çantalarını doğru şekilde giymeyi ve paketlemeyi öğretebiliyoruz. Sırt çantalarını “daha havalı” göründüğü veya daha iyi hissettirdiği için tek omzuna takan çocuklar, ek ağırlığı dengelemek için bir yana eğilirler. Zamanla bu çocukların alt ve üst sırt ağrısı geliştirmeleri ve boyunlarını ve omuzlarını zorlamaları muhtemeldir. Okul çantalarını doğru taşımamanın etkisini anlamalarına yardımcı olmak ve çantalarında varsa bel kemerini kullanmaları konusunda çocuklarımızı uyarmak oldukça önemlidir.

Birçok ebeveyn genellikle çocukları belirli bir süper kahraman veya çizgi film karakterini sevmesi nedeniyle belirli bir sırt çantası istemesinden yakınıyor. Gençler konusuna gelince birçok ebeveyn en son moda çanta isteyen gençlerle sık sık tartışma yaşayabiliyor. Ancak bu en sağlıklı seçim olmayabilir. Çocuğunuzun en iyi tasarlanmış ve en uygun sırt çantasının neden uzun vadede en iyi seçenek olduğunu anlamasına yardımcı olacak olumlu bir dil kullanmayı deneyin ve satın alma kararına onların da dahil olduğundan emin olun. Çocuklara küçük yaşta (anaokuluna başlar başlamaz) öğretin ki bu alışkanlık haline gelsin ve ortaokula geldiklerinde doğru şekilde sırt çantası takma konusunda kendilerini bilinçli hissetsinler. Doğru sırt çantası kullanımının bir arabaya binmeye benzediğini açıklayın- arabayı sürmeden önce emniyet kemerinizi takıp bağladığınız, böylece sırt çantanızı takarken kayışlarınızı bağladığınız ve yürümeden önce kemerlerinizi bağladığınız yer!

Çocuğunuzun okul çantasının çok ağır olduğuna dair işaretler şunlardır:

  • Çocuğunuzun okul çantasını giyerken duruşundaki değişiklikler. Çocuğunuz kambur veya yana eğilmiş bir pozisyonda durmaya çalışıyordur.
  • Çocuğunuz sırt çantasını kaldırmakta veya sırt çantasını taşırken zorlanıyor. Bu madde özellikle çantaya gereğinden fazla kitap, defter gibi okul malzemelerinin konulmasıyla ilişkilidir.
  • Çocuğunuz sırt çantasını takarken rahatsızlık hissediyor veya ağrı hissettiğini bildiriyor. Bu durum kuşkusuz çocuğunuz için okulda bir problem oluşturacaktır.
  • Çocuğunuz kollarında karıncalanma veya uyuşma olduğunu bildiriyor.
  • Doğru olmayan sırt çantası, çıkarırken çocuğunuzun omuzlarında kırmızı izler bırakır.

Okul Çantası İçin Güvenli İpuçları

Çocuğunuzun sırt çantasının vücut ağırlığının yüzde 10’unu aşmadığından emin olun. Örneğin; 35 kg ağırlığındaki bir çocuk 3,5 kg’dan daha ağır olmayan bir çanta taşımalıdır. Daha ağır bir sırt çantası, çocuğunuzun omuzlarından ziyade sırtındaki ağırlığı kayışlarla desteklemek için öne eğilmesine neden olur. Bu da ilerleyen yıllarda çoğunuzda duruş bozukluklarına yol açar. Hiçbir ebeveyn bu tür bir sorunla karşı karşıya kalmak istemez.

Sırt çantasının güçlendirilmiş veya dolgulu bir arka parça ile sağlam olduğundan ve uygun boyutta olduğundan emin olun. Bu arka parça çocuğun göğsünden daha geniş olmamalıdır. Okul çantası satın alırken bu özelliğini mutlaka kontrol etmeniz gerekmektir. Aksi halde bu durum da çocuğunuzun sırtını rahatsız edecek ve ilerleyen yıllarda duruş bozukluklarına yol açacaktır. Özellikle küçük yaş gruplarında, bu özellik oldukça önem arz etmektedir.

Geniş, dolgulu kayışlar çok önemlidir. Dolgusuz kayışlar rahatsız edicidir ve çocuğunuzun omuzlarına batabilir. Bunlara ek olarak, küçük yaş gruplarında eğer çantada varsa bel kayışları da kullanabilirsiniz. Çantanın bel kayışına sahip olması okul çantası için ekstra ve güzel bir özelliktir. Okul çantası satın almadan önce bu özelliği aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Her iki omuz askısını da kullanın – paketi asla bir omzunuzun üzerinden atmayın. Sırt çantasını tek bir kayışla taşımak, ağırlığın orantısız bir şekilde bir tarafa kaymasına neden olarak boyun ve kas spazmlarına ve ayrıca öğrencilerde bel ağrısına neden olabilir.

Kayışlar, sırt çantasının alt kısmı çocuğun belinin hemen üstüne gelene kadar kısaltılmalı ve kalçalarına oturmamalıdır. Sırt çantası çocuğun sırtında düz durmalıdır. Bu özelliği okul çantası satın almadan önce mutlaka kontrol etmelisiniz.

Sırt çantası asla belden 10 cm’den fazla sarkmamalıdır. Çok alçaktan sarkan bir sırt çantası omuzlardaki ağırlığı artırarak çocuğunuzun yürürken öne eğilmesine neden olur. Bu durumunda çocuklarda duruş bozukluklarına yol açması kaçınılmazdır.

Kişiselleştirilmiş bölmelere sahip bir sırt çantası, öğrencilerin okul çantalarına koydukları malzemeleri en etkili şekilde konumlandırılmasına yardımcı olur. Kitap gibi ağır eşyaların mümkün olduğunca okul çantasında az yer verilmesi önemlidir. Öğrencilerin okulda gün içinde kullanmayacakları malzemeleri çantalarına koymaları öğrencilere sadece ekstra bir yük oluşturacaktır. Bu nedenle, ertesi gün için okul çantası hazırlığı yaparken gereksiz malzemeleri mümkün olduğu kadar koymamaya çalışmalıyız ve bunu da öğrencimize sık sık hatırlatmalıyız. Duruş bozukluklarının çoğunun ağır çanta taşımadan kaynaklandığını unutmayın.

 

Dolmakalem