Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Az Bulutlu

YUTULABİLİR MİDE BALONU İLE NASIL KİLO VERİLİR?

11.08.2022
A+
A-
YUTULABİLİR MİDE BALONU İLE NASIL KİLO VERİLİR?
Tanıtım Yazısı

Mide balonunun aşırı kiloların verilmesinde ve obezite tedavisinde kullanılması çalışmaları dünyada 1980 li yıllarda başlamıştır. Ameliyat gerektirmemesi, risklerinin obezite ameliyatlarına göre çok az olması ve geri döndürülebilir bir uygulama olması gibi nedenlerle özellikle obezite sınırında olan aşırı veya fazla kilolu bireyler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Mide balonu cerrahi bir işlem olmamasında karşın mideye yerleştirme esnasında endoskopi kullanıldığı için kişiye anestezi uygulanması gerekir. Anestezi hafif sedasyon olsa da bunun için hastane şartlarında anestezi doktorunun ve anestezi almaya herhangi bir engel olmadığının belirlenmesi için fiziki muayene yapılmalıdır. Aynı işlem süreç sonunda balonun çıkarılması için de uygulanır.

Bu sebeple sağlık nedenleriyle özellikle anestezi alması sakıncalı aşırı kilolu bireyler için uygulanamamaktadır. Bu dezavantajı nedeniyle gelişen teknolojinin katkısıyla elipse yutulabilir mide balonu geliştirilmiştir.

Elipse yutulabilir mide balonu farkı nedir?

 

Elipse yutulabilir mide balonunun en büyük farkı uygulama yöntemidir. Yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede uygulanır. Anestezi ve endoskopi gerektirmez. Balon yutulabilir büyüklükte kapsül şeklindedir. Neredeyse ilaç yutmak gibi su ile yutulur. Radyolojik yöntemle görüntü alınarak kapsülün midedeki yerinden emin olunduktan sonra balona bağlı ince katater vasıtasıyla steril sıvı ile şişirilir. Tekrar görüntü alınıp balonun yeri tespit edildikten sonra katater çıkarılır.

Elipse mide balonunun pürüzsüz yapısı ve ince oluşu nedeniyle mide balonlarında uygulamadan hemen sonra görülebilen mide bulantısı, mide krampı gibi komplikasyonlar çok az görülmektedir.

Program sonunda elipse balonun çıkarılması gerek yoktur. Zaman ayarlı valf 4 ayın sonunda açılarak içerisindeki su boşalarak balon söner ve çok ince yapısı sayesinde bağırsaklardan doğal yolla dışarı atılır. Bu durumu genellikle kişiler hissetmezler. Dolayısıyla balonun çıkarılması için ikinci bir endoskopi gerekmez.

 

Elipse Balon nasıl kilo verdirir?

 

Mide balonlarında temel prensip, midede yer kaplayarak hem tokluk hissi yaratması hem de yiyeceklerin geçişini yavaşlatması. Böylece kişi her öğünde daha az yeme ihtiyacı hissederek, kalori alımı azaltılır. Kişi eskiye nazaran daha az kalori alır ve böylece kilo verme süreci başlar. Bu durumun bir yaşam tarzı haline getirilmesi ve balon çıktıktan sonra da devam ettirilmesi gerekir. Bu süreçte mide balonu bu prensibin oluşturulmasını sağlar.

Kaç Kilo Veririm?

 

Bu durum tamamen kişiye bağlıdır. Herkesin aynı kiloyu vermesi gibi bir durum olamaz.  Genel olarak vücut ağırlıklarının %10 ila 15 ini verebilirler.

 

ELİPSE MİDE BALONU KİMLERE UYGULANIYOR?

 

Tıbbi açıdan herhangi bir engeli olmayan ve olması gereken ideal kilolarından 10-15 kilo ve fazlası olan herkese uygulanabilir. Özellikle anestezi alması sakıncalı kişilerde tercih edilen kilo verme yöntemidir.

 

UYGULAMANIN RİSKLERİ VARMIDIR?

 

Uygulamanın herhangi bir hayati riski yoktur. Balon mideye yerleştirildikten sonra alışma sürecinde, bir iki günde, mide bulantısı, mide krampı ve nadirde olsa kusma görülebilir. Ancak bu durum doktorunuzun vereceği ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor. Kişinin bu komplikasyonları kaldıramaması durumu oluşursa çok kolay şekilde işlem iptal edilebilir.

MİDE BALONU TAKILDIKTAN SONRA GÜNLÜK YAŞAMA NE ZAMAN DÖNÜLÜR?

 

Yutulabilir elipse mide balonu uygulaması sonrası oluşabilecek yan etkilere bağlı olarak kişiler en geç 2 gün sonunda normal hayatlarına geri dönebilirler. Kişinin tolere edebilme durumuna bağlı olarak bu durum uzayabilmektedir.

 

BALON MİDEDEN ATILDIKTAN SONRA KİLO VERMEYE DEVAM EDİLİR Mİ?

Bu tamamen kişinin değiştirmesi gereken yaşam tarzına uyması ile alakalıdır. Program boyunca uygulanan diyet yaşam tarzı olarak benimsenip devam edilirse verilen kilolar korunabilmektedir. Değiştirilen sağlıklı beslenme tarzına uyulmaması durumunda doğal olarak kilo alınması kaçınılmaz olacaktır.

Yutulabilir Mide Balonu

Dolmakalem