Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19 °C
Az Bulutlu

TEKNOLOJİNİN HAYATA GETİRİSİ

02.10.2022
A+
A-
TEKNOLOJİNİN HAYATA GETİRİSİ
Tanıtım Yazısı

Teknolojinin hayatımıza oldukça hızlı bir şekilde girmesiyle birlikte, aslında geçmişten gelen pek çok alışkanlık da değişmiştir. İnsanların hızla gelişen ve değişen dünyaya uyum içerisinde yaşamaya çalışması, ister istemez birçok şeye entegre olmalarını sağlamıştır. Özellikle son yirmi yılda hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde değişimin görülmesi, hem iyi hem de kötü sonuçlar doğurmuştur. Öncelikle doğurduğu iyi sonuçlara bakacak olursak teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi, şüphesiz insanların hayatını son derece kolaylaştırmıştır. Hayatta hemen her sektörde kendine yer bulan teknolojik aletler, insanlar için son derece önemli bir yere sahip olmuştur. Bunların yanı sıra son derece önemli işler gelişen bu teknolojik cihazlar sayesinde oldukça kolay çözülmektedir. Buna örnek verecek olursak, eskiden büyük kayaların kırılması saatleri bazen ise günleri hatta haftaları alırken, gelişen aletler sayesinde dakikalar içerisinde istenilen sonuca ulaşılmaktadır. Bu durum şüphesiz medeniyetlerin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve gelişim kat etmesinde de etkili olmuştur. Aynı zamanda bilimsel olarak oldukça önemli çalışmaların olması, bilime verilen önemin ve değerin artması beraberinde teknolojinin de gelişmesine katkı sağlamıştır. Teknolojinin iyi yönleri kadar kötü yönleri olduğunu da yazının başında ifade etmiştim. Peki bu kötü yönlere birlikte bakalım. Teknolojik gelişmeler her ne kadar hayatımızı oldukça kolaylaştırmış olsa da, belli başlı durumlarda hayatımızı olumsuz yönde de etkilemektedir. Özellikle kullanım konusunda bilinçsizce davranılması önemli sonuçlar doğurmaktadır. Buna televizyonu örnek gösterebiliriz. Televizyon sağlamış olduğu olanaklar sayesinde son derece faydalı bir elektronik alettir. Bu elektronik alet, her ne kadar faydalı olsa da yanlış ve bilinçsizce kullanıldığı zamanlar insanlar için oldukça önemli sonuçlara neden olmaktadır. Özellikle saatlerce televizyon izleyen çocuklar, gelişim açısından olumsuz yönde etkilenmektedirler. Bunun yanı sıra, televizyon yakından izlendiği zaman belli bir süre görme konusunda sorunlar çıkarabilir. Aynı şekilde bu durum telefon ve benzeri cihazlar için de geçerlidir. Bir diğer olumsuz duruma ise kulaklıklardan örnek verebiliriz. Uzun süre yüksek seste kulaklıktan şarkı dinlemek kulaklarda önemli hasar bırakmaktadır. Bu tarz durumlar bilinçsizce kullanıldığında karşılaşılmaktadır. Aslında kontrolün sizin elinizde olduğu, iyi yada kötü kullanmanın tamamen sizin tercihiniz olduğunu bilmeniz, en önemli olan konudur.

 

ELEKTRONİK CİHAZ ALMADAN İKİ DEFA DÜŞÜNÜN

Yaşadığımız dönemin teknolojik cihazlar üzerine kurulu olması, hayatımızı da bu yönde oluşturmaktadır. Satı aldığımız ürünlerde kullanmayı bıraktığım ürünlere kadar, pek çok araç gerecimizin aslında teknolojik gelişmeyle uzaktan veya yakından bir bağlantısı bulunmaktadır. Elektronik cihaz satın alırken belli başlı konularda dikkatli olmanız kesinlikle sizin yararınıza olacaktır. Elektronik cihazlara olan ilginin son derece fazla olduğu günümüz dünyasında, bu sektöre olan talep de bir hayli fazladır. İnsanların oldukça yoğun bir alışveriş potansiyeli oluşturması, büyük markaların iştahını kabartmaktadır desek yerinde olur. İhtiyacınız ne olursa olsun, satın almak istediğiniz ürün hakkında muhakkak bir araştırma yapmanızda fayda var. Bu durum size önce bir fikir sağlayacağı için atacağınız adımlarda daha net olmanızı da sağlayacaktır. Geçmiş yıllarda, geçmiş derken yaklaşık on yıl önce yapılan alışverişlerin çok büyük bir kısmı çarşı ve Pazar gibi yerlerden gerçekleştirilmiştir. Fakat günümüzde internetin hayatımızı son derece derinden etkilediğinden dolayı, alışverişler dahi bu yöne kaymıştır. Dakikalar içerisinde rahatlıkla insanların dilediği ürüne ulaşabilmesi, kolaylıkla talep edilen ürünlere ulaşımı kolaylaştırmıştır. İnternette son derece geniş bir pazarın ve oldukça fazla çeşitin bulunması, insanların bu yönü tercih etmesinde ki bir diğer önemli nedenlerden birisidir. Aslında geniş çerçevede bakacak olursak internetin popüler olmasının birçok nedeni vardır. Konumuza dönecek olursak internet üzerinden yapacağınız alışverişler de, mümkün olduğunca bildiğiniz markaları ve güvenilir siteleri tercih etmeniz son derece önemlidir. Aksi durumlarda karşınıza sorunlar çıkabilir. İstediğiniz ürünün fiyatı fazla ise internette ki büyük markalar ve siteler yıl içerisinde pek çok kampanyalar yapmaktadır. Efsane Cuma olarak da bilinen bu ünlü kampanya, insanların oldukça dikkatini çekmektedir. Efsane Cuma kampanyalarında satın almak istediğiniz ürünleri uygun fiyatlara satın alma şansınız yüksektir. Özellikle satın alacağınız bu ürünlerin garanti süresi ve sizin için uygun özelliklere sahip olup olmadığı, önde gelen konulardandır. Satın alacağınız cihazların size uygun olup olmadığı neden aldığınız ve ne için kullanacağınız sorularının arasında yer alabilir.

 

ÜLKEMİZDEKİ POPÜLER ELEKTRONİK CİHAZLAR NELERDİR

Ülkemiz maalesef elektronik cihaz bakımından oldukça pahalı bir ülkedir. Durum böyle olunca insalar dilediği cihazı alma konusunda zorlanmaktadırlar. Her ne kadar istediği cihazları satın almakta zorlansalar da, ülkemiz pek çok teknolojik aletin bulunduğu ülkelerden birisidir. Birçok farklı markaya ait cep telefonu, bilgisayar, tablet, saat gibi elektronik araçlar, insanların ilgisini çekmektedir. Özellikle belli başlı markalar teknoloji denilince akla ilk sırada gelenlerden birisi olmayı başarmıştır. Bu markalardan en popüleri Apple desek yanlış olmaz. Apple geniş ürün yelpazesi ile, hemen her alanda kendine yer bulmayı başarmıştır. Telefon, saat, bilgisayar, tablet ve benzeri gibi birçok ürüne sahip olması çıkarmış olduğu ürünlerinin reklamını iyi yapması ve son derece kaliteli ürünler piyasaya sunması, insanların tercih etmesinde önemli faktörlerden olmuştur. Şüphesiz bir diğer önemli faktör ise oldukça güvenilir bir marka olmasıdır. Apple her ne kadar çıkardığı ürünler ile ülkemizde kendisine oldukça geniş bir yer bulsada, özellikle telefonları ile son derece popülerdir. iPhone olarak bilinen telefon modeli, her yıl yeni ve üst seviye çıkarmış olduğu telefonlarıyla hayranlarının merakını gidermektedir. Özellikle ülkemizde 2020 yılında yoğun bir şekilde tercih edildiği görülen iPhone se 2020, görünüşü ve donanımıyla oldukça iyi bir telefondur. iPhone se 2020 modeli, diğer modellere göre aslında birçok konuda benzer olmasına rağmen, insanlar bu telefona yoğun bir ilgi duymuştur. Bunun yanı sıra iPhone se, diğer serileriyle de hâla ses getirmeye devam etmektedir. iPhone se kullanıcıları telefonun son derece kullanışlı olduğuna, her ne kadar fiyat olarak pahalı olsa da performans olarak son derece iyi bir durumda olduğunu söylemeleri, satın almanız için önemli bir referans olmuştur. Satın alacağınız telefon hangi marka olursa olsun, özelliklerinin sizin için uygun olmasına ve markasının bilindik olmasına dikkat etmenizde fayda var. Aksi durumda ilerleyen dönemlerde sorunlarla karşılaşma olasılığımız bir hayli fazladır. Bunların yanı sıra ülkemizde Samsung ve Xiaomi gibi markaların da son derece popüler olması, bu markalara ait telefonların tercih edilmesini de sağlamıştır. Bütçeniz doğrultusunda yapacağınız alışverişler hem ihtiyacınızı gidermenizi sağlayacaktır, hem de sizleri zora sokmayı engelleyecektir. Her bütçeye göre telefonu olan Samsung, ülkemizde tercih edilen diğer önemli markalardan birisidir. Sağlamlığı ve son derece kullanışlı telefonlar üretmesi, yıl içerisinde milyonlarca satış yapmasında etkili olmuştur. Bu tarz büyük firmaların en büyük artısı hem reklamlarını oldukça iyi yapmaları hem de alıcılarına oldukça büyük bir güven vermeleri olmuştur. Aynı samanda garanti ve benzeri evraklarla oluşacak herhangi bir aksilikte son derece önemli çözümler de üretmektedirler. Satın alacağınız telefon veya elektronik cihaz ne olursa olsun, iyi bir araştırma yapmadan hareket etmemenizde fayda var. 

 

Dolmakalem