Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19 °C
Az Bulutlu

Çariçe II.Katerina Kimdir?

Çariçe II.Katerina Kimdir?
Tanıtım Yazısı

Tarih boyunca pek çok güçlü ve etkili lider yetiştiren Rusya, Çariçe II. Katerina, ya da daha yaygın olarak bilinen adıyla “Büyük Catherine” ile de aydın bir monarki dönemine sahne olmuştur. Büyük Catherine, 18. yüzyılın sonlarına doğru Rus İmparatorluğu’nun en önemli ve uzun süre hüküm süren hükümdarlarından biri olmuştur. Peki, Büyük Catherine kimdir ve onun dönemi neden bu denli önemlidir?

Gençlik ve Yükseliş

Büyük Katerina, 2 Mayıs 1729 tarihinde Almanya’nın Stettin şehrinde Sophie Friederike Auguste von Anhalt-Zerbst olarak doğdu. Rus İmparatoriçesi Elizabeth’in yeğeni olarak Rusya’ya gelmiş ve burada Rus İmparatoru III. Peter’ın torunu olan Prens Peter Fedorovich ile evlenmiştir. Evlilik sonucunda Katerina, Yekaterina Alekseyevna adını almış ve Rus Ortodoks Kilisesi’ne geçiş yaparak bu dini benimsemiştir.

Taç Giyme ve Aydın Reformlar

Büyük Catherine, 1762 yılında eşini tahttan indirerek iktidara gelmiştir. Bu noktada Büyük Catherine, modernizasyon ve aydınlanma fikirlerine büyük bir ilgi duymaktaydı. Kendi döneminin aydınlanma düşünce akımının etkisi altında kalan Catherine, sanat, edebiyat ve bilime büyük bir destek vermiş, Rusya’yı kültürel açıdan batıya daha yakın hale getirmeye çalışmıştır. Aydınlanma düşüncelerinin Rus toplumunda yayılmasını teşvik ederek eğitim ve bilim alanlarında reformlar gerçekleştirmiştir.

Genişlemeler ve Siyasi Yetenek

Büyük Catherine dönemi, Rus İmparatorluğu’nun topraklarını genişlettiği bir dönem olarak da bilinir. Özellikle Kırım Yarımadası‘nın ilhak edilmesi ve Polonya’nın paylaşılması gibi önemli siyasi olaylar bu dönemde gerçekleşmiştir. Catherine, siyasi yetenekleri sayesinde Avrupa devletleriyle dengeli bir diplomasi izlemiş, Rus İmparatorluğu’nun uluslararası arenada saygınlığını artırmıştır.

Büyük Katerina’nın Mirası

Büyük Katerina, 17 Kasım 1796 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Onun ölümü, Aydınlanma döneminin Rusya’da bıraktığı kalıcı etkilerin ve modernleşme çabalarının sembolü olarak görülmüştür. Büyük Catherine’in dönemi, Rusya’nın kültürel ve siyasi anlamda dönüşümünün en önemli aşamalarından biri olarak kabul edilir. Onun izlediği politikalar ve reformlar, Rusya’nın ulusal kimliğinde ve modernleşme sürecinde önemli bir rol oynamıştır.

Büyük Katerina, Rus tarihinde önemli bir figür olarak yer almış, Aydınlanma düşüncelerini benimseyerek ülkesinin modernizasyonuna katkıda bulunmuş ve uluslararası arenada Rus İmparatorluğu ‘nun etkisini artırmış bir lider olarak hatırlanmaktadır. Onun dönemi, hem Rusya ‘nın hem de dünya tarihinde iz bırakan bir çağın parçasıdır.

Dolmakalem